feet-102454_1280

Stopy jeśli są zaniedbane i zniekształcone, nie tylko wyglądają nieestetyczne, ale także bolą. Jak uniknąć problemu palucha koślawego i jak postępować, kiedy już go mamy? 

Paluch koślawy, czyli haluks, to deformacja w obrębie stawu śródstopno – paliczkowego,  tworząca charakterystyczne wybrzuszenie, często zaczerwienione z nawracającym stanem zapalnym.  Przyczyn powstania palucha koślawego jest wiele i są złożone, można tu wymienić: czynniki genetyczne, osłabiony aparat stawowo-więzadłowy, nieprawidłowe nawyki ruchowe, nieprawidłowe obuwie i inne.  Kluczową rolę  w przyczynie rozwoju dolegliwości odgrywa mięsień strzałkowy długi, który dociska głowę I kości śródstopia do podłoża. W przypadku wystąpienia czynników niekorzystnych dochodzi do zaburzenia napięcia mięśniowego i  biomechaniki stopy. Pacjent zaczyna nieświadomie źle rozkładać ciężar ciała na chorej stopie a w konsekwencji pogłębiać deformację. Leczenie zachowawcze palucha koślawego opiera się na fizjoterapii, stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, aparatów korekcyjnych i wkładek ortopedycznych. Warto skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty, który określi skalę problemu i zaproponuje program rehabilitacyjny.

Postępowanie fizjoterapeutyczne ma na celu:  

  • działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne ;
  • poprawę zakresu ruchomości ;
  • korekcję ustawienia stopy;
  • reedukację chodu z zastosowaniem metody PNF.

Fizjoterapia palucha koślawego powinna obejmować min.: fizykoterapię, konesiotaping, ćwiczenia czynne i czynno – bierne stawów stopy, trakcję stawu MTPI, ćwiczenia docisku głowy I kości śródstopia w różnych pozycjach, odtworzenie trzech punktów podparcia stopy, stretching mięśnia trójgłowego łydki, ćwiczenia prawidłowego obciążania stopy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

  • zrezygnuj z noszenia niewygodnych butów;
  • chodź na boso w wolnych chwilach;
  • zapobiegaj nadwadze;
  • rozciągaj mięsień trójgłowy łydki;
  • wzmacniaj krótkie mięśnie stopy.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>